RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Tre kryetarët e komunave veriore sot betohen në ndërtesa publike

tre-kryetaret-e-komunave-veriore-sot-betohen-ne-ndertesa-publike

Tre kryetarët e komunave veriore sot betohen në ndërtesa publike.

Kryetarët e zgjedhur në tri komunat veriore, Leposaviq, Zubin Potok dhe Zveçan pritet të betohen të enjten në orën 10:00.

Kështu ka bërë të ditur të mërkurën kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Ai në mbledhjen e qeverisë ka thënë se nuk është normale që tash e 6 muaj këto komuna kanë mbetur pa kryetar, por edhe qytetarët pa shërbime komunale.

Shefi i ekzekutivit kosovar deklaroi se veprimet e tyre kanë në qendër funksionalizimin demokratik të institucioneve shtetërore dhe garantimin e shërbimeve publike për të gjithë qytetarët pa dallim.

Ndërsa, të premten (19 maj) në seancë solemne në objektin e Komunës së Mitrovicës Veriore është betuar si kryetar, Erden Atiq, i cili ka emëruar edhe katër drejtorë komunalë. Vendimi i parë që Atiq ka marrë, ka qenë emërimi i Katarina Agjanqiq nga komuniteti serb si nënkryetare të komunës.

Related posts

Parlamenti Evropian voton për liberalizimin e vizave për Kosovën

admin

OBSh-ja paralajmëron për një dimër ‘kërcënues për jetën’ për miliona njerëz në Ukrainë

admin

Kombet e Bashkuara: 54 vende të varfra të zhytura në borxh

admin