RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Trudeau i bën thirrje Indisë që të bashkëpunojë me Kanadanë në hetimin e vrasjes së liderit të Sikh

trudeau-i-ben-thirrje-indise-qe-te-bashkepunoje-me-kanadane-ne-hetimin-e-vrasjes-se-liderit-te-sikh

Kryeministri kanadez Justin Trudeau i ka kërkuar Indisë që të bashkëpunojë në hetimin për vrasjen e një lideri separatist Sikh në Kolumbinë Britanike, duke thënë se Otava nuk do të publikojë provat që ka në këtë rast.

Trudeau i tha Dhomës së Komunave të hënën se inteligjenca kanadeze ka “prova të besueshme” se agjentët e Nju Delhit janë të lidhur me vrasjen e udhëheqësit separatist kanadez Sikh, shtetasit kanadez 45-vjeçar Hardeep Singh Nijar, qershorin e kaluar.

Deklarata shkaktoi zemërim në Nju Delhi, i cili i hodhi poshtë kategorikisht akuzat.

“Ne nuk po kërkojmë të provokojmë apo të krijojmë telashe, por jemi të qartë për rëndësinë e sundimit të ligjit dhe të qartë për rëndësinë e mbrojtjes së kanadezëve”, tha kryeministri kanadez të enjten në një konferencë shtypi në Nju Jork në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

“Kjo është arsyeja pse ne i bëjmë thirrje qeverisë indiane të punojë me ne për të krijuar procese për të identifikuar dhe zbuluar të vërtetën rreth çështjes,” vuri në dukje ai.

Ai nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve se kur Otava mund të lëshojë prova që ka në këtë rast. “Si një vend me një sistem gjyqësor të fortë dhe të pavarur, ne i lëmë këto procese gjyqësore të zhvillohen me integritetin maksimal,” tha ai.

Related posts

Franca tërheq trupat nga Republika e Afrikës Qendrore

admin

Hez’bollahu do të ndal zjarrin kundër Iz’raelit nëse arrihet marrëveshja për Ga’zën

admin

Vendos Gjykata e Lartë në Shqipëri: Ish-ushtari i UÇK-së nuk ekstradohet në Hagë

RTI