RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Trupat e FSK-së mbërrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga vullnetarët turq

trupat-e-fsk-se-mberrijne-ne-adana,-priten-me-duartrokitje-nga-vullnetaret-turq

Një kontigjent i Forcës së Sigurisë së Kosovës ka mbërritur në Turqi, në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti.

Fondacioni SETA në Uashington ka publikuar pamje nga momenti kur ekipi i Kosovës ka arritur në Adana dhe është pritur me duartrokitje nga vullnetarët turq.

Për të mbështetur operacionin e kërkim-shpëtimit, në aeroportin e Stambollit të hënën mbrëma kanë arritur edhe ekipet e Spanjës.

Ndryshe, një termet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore herët të hënën. Kombet e Bashkuara thanë se ky tërmet ishte më i fuqishmi i qarkut në më shumë se 80 vjet.

Të paktën 3 mijë persona kanë vdekur si pasojë e këtij tërmeti.

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, njoftoi të hënën mbrëma se kanë nisur kontingjentin e specializuar të FSK-së për operacion humanitar në Turqi.

“Pas konsultave me Gjeneral Jasharin, kontakteve direkte gjatë tërë ditës me homologun tim turk, Ministrin e Mbrojtjes, Hulusi Akar, vendimin e kryeministrit Kurti dhe autorizimit nga ana e Presidentes Osmani, nisëm kontingjentin e specializuar të FSK-së për operacionin humanitar në Turqi për reagim me rastin e tërmetit të sotëm”, shkroi ai në Facebook.

Siç bëri të ditur Mehaj, task-forca përbëhet nga specialistët e FSK-së në kërkim- shpëtim urban, mjekësi emergjente dhe njësitë e K9.

“Varësisht nga nevojat dhe kërkesat e ditëve në vijim do të shtojmë kapacitetet reaguese për reagim, kërkim- shpëtim dhe sanim të pasojave të tërmetit”, u shpreh tutje ai.

Related posts

Nis samiti i OKB-së për klimën në Dubai, EBA-ja merr presidencën nga Egjipti ​

rezart morina

Rritet në mbi 15.200 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

admin

159 vite nga dëbimi masiv i çerkezëve, “një nga ngjarjet më të dhimbshme në histori”

rezart morina