RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tunizia mban zgjedhjet parlamentare

tunizia-mban-zgjedhjet-parlamentare

Votuesit tunizianë sot po shfrytëzojnë të drejtën e tyre të votës për të zgjedhur parlamentin të ri në mes të një krize politike, raporton Anadolu Agency (AA).

Zgjedhjet e hershme janë hapi i fundit në një seri masash të jashtëzakonshme të marra nga presidenti tunizian Kais Saied duke filluar në korrik 2021 me rrëzimin e qeverisë, shpërndarjen e parlamentit dhe hartimin e një kushtetute të re.

Vendvotimet u hapën në orën 8:00 të mëngjesit me orën lokale dhe do të mbyllen në orën 18:00.

Rreth 9,2 milionë votues kanë të drejtë të votojnë.

Gjithsej 1.058 kandidatë, përfshirë 120 gra, konkurrojnë për vende në parlamentin prej 161 anëtarësh.

Zgjedhjet e sotme parlamentare po bojkotohen nga disa parti kryesore politike, duke përfshirë lëvizjen Ennahda, Partinë Zemra e Tunizisë dhe Partinë Lëvizja.

Ndërsa Saied këmbëngul se masat e tij kishin për qëllim “shpëtimin” e vendit, kritikët e kanë akuzuar atë për orkestrimin e një grushti shteti. /aa

Related posts

Nis peticioni për tërheqjen e mjeteve nga Trusti

admin

Guterres: I zhgënjyer nga moszbatimi i marrëveshjes së grurit Ukrainë-Rusi

rezart morina

Kremlini e cilëson shumë pozitive dërgesën e parë të grurit të nisur nga Odesa

admin