RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Tunizianët zgjedhin parlamentin “e brishtë” me 11% pjesëmarrje

tunizianet-zgjedhin-parlamentin-“e-brishte”-me-11%-pjesemarrje

Tunizia njoftoi se vetëm 11 për qind e elektoratit kishin votuar të dielën në balotazhet parlamentare, me kritikët e presidentit Kais Saied duke thënë se qendrat e votimit të zbrazëta ishin dëshmi e përbuzjes së publikut për axhendën e tij dhe marrjen e pushteteve.

Kreu i komisionit zgjedhor, mbi të cilin Saied mori autoritetin përfundimtar vitin e kaluar, dha një pjesëmarrje të përkohshme prej 11.3 përqind për balotazhin e votave të së dielës.

Gjatë raundit të parë të dhjetorit, pjesëmarrja zyrtare ishte vetëm pak më e ulët, në 11.2 për qind.

“Sot tunizianët dhanë një vendim përfundimtar duke hedhur poshtë procesin dhe zgjedhjet e Kais Saied,” tha Nejib Chebbi, kreu i koalicionit kryesor të opozitës, Fronti i Shpëtimit, në një konferencë shtypi.

Rënia ekonomike në Tunizi, ku disa mallra bazë janë zhdukur nga raftet dhe qeveria ka shkurtuar subvencionet ndërsa kërkon një ndihmë të huaj për të shmangur falimentimin, ka lënë shumë të zhgënjyer nga politika dhe të zemëruar me udhëheqësit e tyre.

“Ne nuk duam zgjedhje. Ne duam qumësht, sheqer dhe vaj gatimi,” tha Hasna, një grua që bën pazar në rrethin Ettadamon të Tunisit të dielën.

Parlamentit të sapokonfiguruar i është zvogëluar roli i tij si pjesë e një sistemi politik që Saied pati prezantuar vitin e kaluar pas një rrëmbimi të pushtetit në 2021 që i jep presidencës pushtet pothuajse absolut.

Rreth 887,000 votues votuan nga një elektorat total prej 7.8 milion, tha komisioni zgjedhor.
Rezultatet përfundimtare nuk priten njëherë.

Partitë kryesore bojkotuan votimin dhe shumica e ulëseve pritet t’u kalojnë të pavarurve. /mesazhi

Related posts

Malajzi, rritet në 23 numri i të vdekurve nga rrëshqitja e dheut

admin

Miratohet Udhëzimi Administrativ për Kontrollimin Teknik të Automjeteve

admin

Libraritë po veprojnë kundër ligjit, sipas Autoritetit të Konkurrencës

rezart morina