RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turistja Lina Boettcher nga Gjermania pranoi Islamin në Türkiye

turistja-lina-boettcher-nga-gjermania-pranoi-islamin-ne-turkiye

Lina Boettcher 25-vjeçare, shtetase gjermane, u konvertua në muslimane në qytetin Bartın të Turqisë, raporton Anadolu.

Boettcher, e cila erdhi për një vizitë në qytet, aplikoi në Zyrën e Myftinisë Provinciale për t’u konvertuar në Islam, për të cilën ajo ishte i interesuar si rezultat i studimeve të saj.

Në ceremoninë e konvertimit që u mbajt në Myftini, u lexua Kurani Famëlartë dhe zëvendësmyftiu Hulusi Güner i dha shtetases gjermane Boettcher informacione rreth parimeve themelore të fesë islame.

Boettcher më vonë u konvertua në Islam dhe mori emrin “Hava”.

Güner e uroi Boettcher dhe i dhuroi asaj një “çertifikatë konvertimi”, Kuranin e Shenjtë dhe libra të ndryshëm.

Boettcher nuk i mbante dot lotët teksa recitonte fjalët e dëshmisë (shehadetit).

Related posts

Vendet e Afrikës Perëndimore hartuan plan për ndërhyrje të mundshme ushtarake në Niger

admin

Një tjetër komplot grusht-shteti u prish në Gjermani

admin

Sudani kundërshton ofertën afrikane për paqe dhe forcën paqeruajtëse “armike”.

rezart morina