RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqi, ndërron jetë fëmija 12-vjeç i cili u nxor nga rrënojat 296 orë pas tërmetit në Hatay

turqi,-nderron-jete-femija-12-vjec-i-cili-u-nxor-nga-rrenojat-296-ore-pas-termetit-ne-hatay

Ka ndërruar jetë fëmija i cili u nxor nga rrënojat e pallatit Kanatlı në qendër të rajonit Antakya në qytetin Hatay, 296 orë pas tërmetit, raporton Anadolu.

Ekipet u intensifikuan në zonën e identifikuar në rrënoja dhe 296 orë pas tërmetit shpëtuan shtetasit e huaj Samir Muhammed Accar, bashkëshorten e tij Ragda dhe fëmijën e tyre 12-vjeç.

Samir Muhammed Accar dhe bashkëshortja e tij u dërguan në spital me ambulancë, ndërsa fëmija i tyre nuk mundi të mbijetojë pavarësisht ndërhyrjeve të kryera pas nxjerrjes nga rrënojat.

Në të njëjtën rrënojë thuhet se kanë humbur jetën edhe 2 fëmijët e çiftit.

Mësohet se Ragda Accar pas ndërhyrjes së parë të kryer në spitalin fushor u dërgua me helikopter ambulancë në spitalin e trajnimit dhe kërkimit të qytetit Adana.

Ekipet kryen punime të kërkim-shpëtimit në rrënojat e një ndërtese të shembur në rrugën Türkmenbaşı në lagjen General Şükrü Kanatlı.

Më herët në punimet intensive të kryera në ditën e 13-të nga ekipet e kërkim-shpëtimit në mesin e të cilëve morën pjesë edhe ato të ardhur nga Kirgistani, u identifikuan të gjallë 3 persona.

Related posts

Kriza energjetike, von der Leyen: Qëllimi është ulja e çmimeve në Europë

admin

Në Kosovë dhe Maqedoni të Veriut bëhen lutje dhe falet namazi i xhenazes në mungesë për viktimat e tërmetit në Turqi

admin

Kurti merr pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit në Vlorë, krah Ramës e Begajt

rezart morina