RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Turqi, në ditën e tetë të kërkimeve shpëtohet nga rrënojat një vajzë 6-vjeçe

turqi,-ne-diten-e-tete-te-kerkimeve-shpetohet-nga-rrenojat-nje-vajze-6-vjece

Vogëlushja 6-vjeçe e quajtur Miray, e cila me ditë të tëra kishte mbetur nën rrënojat e ndërtesës në qytetin Adiyaman pas tërmetit katastrofal të javës së kaluar, u shpëtua në ditën e tetë të kërkimeve, transmeton Anadolu.

Ekipet e shpëtimit 178 orë pas tërmetit në qarkun Alitas nxorën të gjallë vajzën e vogël e cila më pas u transferua në spital.

Në Adiyaman, një nga dhjetë qytetet turke që u shkatërruan nga tërmetet e forta me magnitudë 7.6 dhe 7.7 ballë më 6 shkurt, me epiqendër në Kahramanmaraş, vazhdojnë përpjekjet për kërkimin dhe shpëtimin e të mbijetuarve nga fatkeqësia e rëndë.

Numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqinë jugore është rritur në 31.643, njoftoi sot Agjencia e Menaxhimit të Emergjencave (AFAD).

Related posts

BE hesht ndaj fitores së të djathtës ekstreme në Itali

admin

UNICEF: Numri i fëmijëve të zhvendosur në botë ka arritur në 43,3 milionë

admin

Inagurohet tuneli më i gjatë hekurudhor i Skandinavisë

admin