RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqi, Togg deri në fund të vitit do të prodhojë 28 mijë automobila elektrikë “T10X”

turqi,-togg-deri-ne-fund-te-vitit-do-te-prodhoje-28-mije-automobila-elektrike-“t10x”

Kompania turke e automobilave elektrike Togg do të prodhojë 28 mijë automobila SUV “T10X” deri në fund të këtij viti, tha ministri turk i Industrisë dhe Teknologjisë Fatih Kacır, raporton Anadolu.

Duke vizituar fabrikën e kompanisë në provincën industriale të Bursës të enjten, Kacır tha se numri i makinave Togg në rrugë ka shkuar në mbi 2.000.

Ai theksoi se deri në vitin e ardhshëm kapaciteti prodhues do të rritet për dy herë e gjysmë.

Fabrikën e vizitoi edhe Mehmet Şimşek, ministri i Thesarit dhe Financave i Turqisë, i cili tha:

“Prodhimi me 90 për qind automatizim është me të vërtetë një sukses i madh. Kjo është një bazë e madhe teknologjike me teknologji të lartë, jashtëzakonisht efikase duke vepruar në mënyrë të jashtëzakonshme”.

E themeluar në vitin 2018, Togg prezantoi prototipin e parë të automjetit elektrik në Turqi në dhjetor 2019.

Kompania filloi prodhimin masiv në tetor të vitit të kaluar.

Related posts

Zjarret përfshijnë Kanadanë, 700 vatra aktive në vend

rezart morina

Ministri i Jashtëm rus niset për në New York, do të marrë pjesë në Asamblenë e OKB-së

admin

A mund të bëhen palestinezët anëtarë me të drejta të plota në OKB? Ja kur pritet të merret vendimi dhe çfarë statusi ka aktualisht në organizatë

admin