RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Turqia mirëpret pajtimin e Kosovës dhe Serbisë për aktin e zbatimit

turqia-mirepret-pajtimin-e-kosoves-dhe-serbise-per-aktin-e-zbatimit

Turqia ka përshëndetur të dielën pajtimin e arritur midis Kosovës dhe Serbisë për zbatimin e një marrëveshjeje të mbështetur nga BE për normalizimin e marrëdhënieve.

“Ne mirëpresim që në vazhdën e arritjes së marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel më 27 shkurt 2023, në kuadër të udhërrëfyesit të Bashkimit Evropian, liderët e Kosovës dhe Serbisë ranë dakord për zbatimin e aneksit në fjalë më 18 mars 2023 në Ohër”, thuhet në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme turke.

Ministria shprehu shpresën se palët “do të respektojnë plotësisht dispozitat e marrëveshjes në fjalë dhe do të arrijnë rezultate konkrete në periudhën e ardhshme”.

“Vendi ynë ka kontribuar në proces, veçanërisht në çështjen e shpërndarjes së energjisë elektrike. Presidenti ynë së fundi ka pasur takime të ndara me presidentin serb Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës, Kurti. Si Turqi, ne do të vazhdojmë të mbështesim të gjitha nismat që synojnë normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosova dhe Serbia”, thuhet në deklaratë.

Related posts

Hajnat bëjnë kërdi në një shtëpi në Ferizaj

admin

SHBA: Edhe 275 milionë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën

admin

Dodik kërcënon me “pavarësim” të RS-së nga Bosnja

rezart morina