RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia synon të ndërtojë 650 mijë shtëpi për viktimat e tërmetit, thotë Erdogan

turqia-synon-te-ndertoje-650-mije-shtepi-per-viktimat-e-termetit,-thote-erdogan

Duke folur në një ceremoni të mbajtur në Şanliurfa për hapjen e themeleve të shtëpive pas katastrofës dhe dorëzimin e çelësave të shtëpive të sapondërtuara, Erdogan tha: “Ne kemi arritur një përparim të një shekulli në demokraci dhe zhvillim në vendin tonë gjatë 21 viteve të fundit. Kështu, ne kemi arritur të heqim në kohë rekord gjurmët e të gjitha fatkeqësive të ndodhura.”

Duke thënë se falë punimeve që kishin nisur pas tërmeteve, ndërtimet e shtëpive të reja kishin filluar të rriteshin, Erdogan tha: “Inshallah do të ringjallim zonën tonë të tërmetit duke ndërtuar 650 mijë shtëpi, 319 mijë prej të cilave do t’i dorëzojmë brenda një viti. Në fakt, ne do t’ua dorëzojmë fazën e parë të shtëpive të fshatrave të sapondërtuara pronarëve të tyre në Fitër Bajram.

“Kemi arritur një progres një shekullor në demokraci dhe zhvillim në vendin tonë gjatë 21 viteve të fundit”, theksoi Erdogan dhe shtoi: “Kështu, kemi arritur të heqim në kohë rekord gjurmët e të gjitha fatkeqësive që ndodhën. Me këtë mirëkuptim nuk jemi gjunjëzuar nën barrën e tërmeteve që përshkruhen si ‘fatkeqësia e shekullit’ nga shkencëtarët dhe si ‘fundi i vogël’ nga ata që i përjetuan. Natyrisht, ne jo vetëm që ndërtojmë shtëpi ndërsa ringjallim qytetet tona të shembura nga tërmetet. Ne po ndërtojmë qytete të reja, si të thuash, me të gjitha shkollat, spitalet, infrastrukturat, parqet dhe vendet e punës. Në këtë kuptim, ne do të ndërtojmë 11,000 shtëpi, 8,000 prej tyre rezidenca dhe 3,000 shtëpi fshati, në Şanlıurfa dhe do t’i vendosim të prekurit nga tërmetet në shtëpitë e tyre të reja.

 

Related posts

Osmani: Të lirohen zyrtarët policorë menjëherë dhe pa asnjë kusht

admin

Sulmi terrorist në Banjskë, rritet prania e Policisë në veri

rezart morina

Vetëvritet Kastriot Myftaraj

admin