RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Turqia thirrje aktorëve në rajon të përpiqen për paqen në Lindjen e Mesme

turqia-thirrje-aktoreve-ne-rajon-te-perpiqen-per-paqen-ne-lindjen-e-mesme

Mes tensioneve dhe konfliktit midis Izraelit dhe Palestinës, presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, u ka bërë thirrje të gjithë aktorëve me ndikim në rajon që të bëjnë përpjekje serioze për paqen në Lindjen e Mesme.

“U bëjmë thirrje të gjithë aktorëve me ndikim në rajon që të marrin përgjegjësinë për vendosjen e paqes, duke vepruar në parimin ‘nuk ka humbës në një paqe të drejtë’ “, tha presidenti Erdoğan në një konferencë të përbashkët për media në Ankara me kancelarin austriak, Karl Nehammer.

Erdoğan tha se çdo hap që mund të përshkallëzojë tensionin, të shkaktojë më shumë gjakderdhje ose të përkeqësojë problemet në rajon duhet të shmanget.

“Nga shtimi i benzinës në zjarr, duke shënjestruar veçanërisht civilët dhe vendbanimet civile, nuk do të përfitojë askush”, theksoi ai. /trt

Related posts

BE-ja ul në 7,5 për qind pjesën e Rusisë në importet e gazit

admin

Hovenier – Listës Serbe: E dimë saktësisht ku është kufiri, ju jeni parti opozitare e Kosovës së pavarur

rezart morina

Gjermani – Papunësia rritet ndërsa refugjatët ukrainas shtohen

admin