RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ukraina do të pranojë pajisje të reja të mbrojtjes ajrore nga aleatët perëndimorë

ukraina-do-te-pranoje-pajisje-te-reja-te-mbrojtjes-ajrore-nga-aleatet-perendimore

Ministritë e mbrojtjes së Britanisë, SHBA-së, Danimarkës dhe Holandës njoftuan se do të ofrojnë mbështetje me sisteme të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër dhe të mesme për Ukrainën, transmeton Anadolu.

Katër vendet u takuan në mbledhjen e Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes për Ukrainën e cila u mbajt në Bruksel dhe në një deklaratë të përbashkët informuan se mbështetja e Ukrainës me sisteme të mbrojtjes ajrore është prioritet përballë sulmeve ajrore në rritje të Rusisë.

Duke njoftuar se Ukrainës do t’i ofrojnë sisteme të lidhura me qindra raketa të sistemit të mbrojtjes ajrore me rreze të shkurtër dhe të mesme, katër vendet kanë theksuar se pajisjet në fjalë do t’i shtojnë Ukrainës një fuqi të rëndësishme në kundërsulmin e saj.

Related posts

Staroviq: Rivlerësimi i gatishmërisë së forcave serbe, pas tërheqjes së Policisë së Kosovës

admin

Shkup, përshkallëzohet protesta kundër propozimit francez

admin

Hyrjet e paligjshme në BE shënuan rritje në 7 muajt e parë të vitit

rezart morina