RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet e shëndetshme që duhet t’i konsumoni në darkë

ushqimet-e-shendetshme-qe-duhet-t’i-konsumoni-ne-darke

Kombinimi i duhur i ushqimeve si dhe orari kur i konsumoni ato do ju bëjë që të përftoni një darkë të shëndetshme dhe të shijshme.

Ja cilat janë kombinimet perfekte për një darkë të shijshme që nuk na shton kile:

1. Vezë + spinaq + fasule

2. Fasule të zeza+ brokoli+ oriz kaf

3. Waffle + gjalp kikiriku + blueberries

4. Peshk + karota + bizele

5. Domate + borzilok + mocarela

6. Lakër e bardhe + avokado + fileto pule

Është e rëndësishme që darka të konsumohet përpara orës 20:00 në mënyrë që organizmi të ketë kohën e mjaftueshme për të kryer procesin e tretjes.

Kombinimet e sipërpërmendura përveçse janë tepër të shijshme, janë edhe të shëndetshme.

Related posts

Shenjat e kancerit që shfaqen shpesh në thonj

admin

Të ëmbla apo të kripura? Si ta kuptoni ç’duhet të konsumoni për mëngjes

admin

Ilaçet shtëpiake për të qetësuar dhimbjen e fytit, ja çfarë rekomandohet

admin