RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet më të mira për mëngjes

ushqimet-me-te-mira-per-mengjes

Dietologët sjellin ide për ushqime të shëndetshme qysh në fillim të ditës.

Fëmijët nga 2 deri në 6 vjeç

Pediatrit priren të shohin prindërit e fëmijëve rreth kësaj grupmoshe që ankohen më shumë për kapsllëk. Në fakt, kapsllëku është ankesa më e zakonshme e prindërve dhe prek rreth 30% të fëmijëve (parashkollorët dhe fëmijët më të rritur). Zgjidhja? Më shumë fibra në ushqimet argëtuese dhe të njohura, si vaflet dhe frutat me fibra të lartë.

Mosha shkollore deri 12 vjeç

Vendimtare për këtë periudhë janë kalciumi dhe vitamina D dhe fëmijët mund të mos konsumojnë sasi të mjaftueshme që janë thelbësore për zhvillimin e kockave dhe dhëmbët e fortë, sipas disa studimeve.

Adoleshentët nga 13 deri në 17 vjeç

Fillimet e hershme dhe oraret e mbushura mund ta bëjnë të vështirë për adoleshentët që të marrin energji të mjaftueshëm për oraret e tyre të ngarkuara. Vezët, sallam, proshutë dhe bukë e thekur mund të jenë fillimi mbushës dhe nxitës që i fuqizon adoleshentët gjatë gjithë ditës së tyre.

Të rriturit e rinj 18 deri në 30 vjeç

Të rinjtë shpesh kanë vështirësi të hanë ndonjë gjë për mëngjes. Dhe ndërsa nuk është vakti më i rëndësishëm i ditës, gjetja e energjisë është thelbësore. “Kujtimi i rregullit bazë se “çdo gjë është më mirë se asgjë” mund të ndihmojë disa individë të angazhohen për të ngrënë një mëngjes të rregullt për të mbajtur trurin e tyre të ushqyer dhe trupin e tyre në funksion,” tha dietologia e regjistruar Barb Ruhs.

Mosha e mesme 40 deri në 60 vjeç

Ka të ngjarë të mos hani mjaft fibra, pasi më shumë se 90% e burrave dhe grave amerikane nuk i plotësojnë sasitë e rekomanduara dietike. Mund të ngopeni në mëngjes me drithëra, fruta dhe perime. Një omletë e mbushur me perime, petullat me drithëra të plota dhe tërshëra janë opsione mëngjesi të mbushura me fibra.

Të moshuarit mbi 60 vjeç

Ngrënia e mjaftueshëm e proteinave është thelbësore në këtë fazë për të ruajtur masën muskulore, e cila përkeqësohet natyrshëm me plakjen. Vezët e fërguara dhe kokrra proteinike që përmbajnë të paktën 16 gram proteina janë opsione të mira për mëngjes për të moshuarit.

Related posts

Çfarë duhet të hani në darkë për të humbur peshë

admin

Zakonet që zbulojnë se po jetoni me shumë ankth

admin

Konsumoni brokoli për të kuruar këtë sëmundje

admin