RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që ndihmojnë më së miri në trajtimin e ftohjes

ushqimet-qe-ndihmojne-me-se-miri-ne-trajtimin-e-ftohjes

Ftohja nuk mund të shmanget plotësisht, por trupi mund të përgatitet për sëmundjen duke forcuar imunitetin. Për të përgatitur sistemin imunitar, rekomandohet të mbani një dietë të ekuilibruar, të ushtroni, të merrni vitamina dhe të flini mjaftueshëm.

Në rast se sëmureni apo ndjeni simptomat e para, është e rëndësishme të keni ushqime që ndihmojnë në forcimin e imunitetit.

Fruta dhe perime

Frutat dhe perimet që përmbajnë antioksidues si lakra jeshile, lakra, rrushi, portokalli, domatet, specat dhe perimet jeshile ndihmojnë trupin të luftojë radikalet e lira që mund të dëmtojnë qelizat.

Mish viçi pa dhjamë

Zinku është një mineral që ndihmon në ruajtjen e një sistemi të fortë imunitar dhe mishi i viçit konsiderohet një burim i shkëlqyer i zinkut, sipas ekspertëve.

Nëse jeni vegjetarian, mund të hani bishtajore, arra, fara dhe produkte qumështi sepse ato përmbajnë edhe sasinë e nevojshme të zinkut.

Kos grek

Kosi grek është një burim natyral i lëndëve ushqyese që forcojnë imunitetin, si proteinat, vitamina B12, seleniumi dhe zinku. Ai gjithashtu përmban baktere të gjalla që ndihmojnë në mbrojtjen e traktit tretës.

Related posts

Efektet pozitive të qershive

admin

Vaksinë e re e detyrueshme për vajzat nën 13 vjeç, për t’i mbrojtur nga kanceri i qafës së mitrës

admin

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse vendosni kanellë në kafe?

admin