RTV AHIRETI
Lajme

Varfëri ekstreme në Somali

varferi-ekstreme-ne-somali

Rrobat e vajzës së saj të ndjerë i ruan.

Vetëm kjo mbeti si kujtim për Hawa Osman Bilal nga fëmija i saj, që humbi jetën si pasojë e mungesës së ujit e ushqimit.

Thatësia e detyroi atë të zhvendoset me disa nga fëmijët e saj në këtë kamp në Somali.

Pavarësisht se thatësira aktuale është përshkruar si më e keqja në dekada, pothuajse asnjë ndihmë humanitare nuk ka mbërritur në këtë vend afrikanë.

Kampi me 1700 familje po marrin vetëm bukë dhe çaj të zi për mbijetesë.

E gjithë kjo pasi bota është koncentruar vetëm për të ndihmuar  Ukrainën.

Kjo luftë ka shkaktuar ndërprerje në furnizimet globale të ushqimit dhe dërgesave të ndihmave.

Para luftës, Somalia importonte 90 për qind të grurit të saj nga Rusia dhe Ukraina.

Jemeni, Siria, Iraku, Sudani i Jugut, Kongo dhe territoret palestineze janë prekur poashtu  në mënyrë të ngjashme si pasojë e luftës.

Related posts

Prizren, babai dyshohet se tentoi ta vras të bijën

rezart morina

FOTO/ Panik në një plazh të Greqisë pasi në bregdet u gjet një dron, qytetarët: Menduam se ishte nga Irani

admin

Kurti: S’ka kurrfarë keqpërdorimi, të korruptuarit i gjeni tek elita e vjetër politike, gjykatës e mediat

rezart morina