RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Vereshchuk: Moska ka deportuar 1.2 milionë ukrainas drejt territorit rus

vereshchuk:-moska-ka-deportuar-1.2-milione-ukrainas-drejt-territorit-rus

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Iryna Vereshchuk iu ka kërkuar banorëve që të largoheshin nga rajoni i pushtuar Kherson përpara kundërofensivës dhe se më shumë se gjysma e korridoreve humanitare për evakuimin e civilëve nuk kanë arritur të jenë hapur për shkak të shkeljeve nga Rusia.

Ajo tregoi edhe një të dhënë veçanërisht rrëqethëse: që nga fillimi i pushtimit rus, Rusia ka deportuar 1.2 milionë qytetarë ukrainas në territorin rus. Nga ata 1.2 milion njerëz, 240,000 ishin fëmijë. Më shumë se 1,500 mbahen në burgjet ruse, tha Vereshchuk.

Related posts

Francë, fillon hetimi ndaj ish-kryepeshkopit të Parisit për ngacmim seksual

admin

IAEA: Vazhdon rënia e nivelit të ujit që ftoh reaktorët në Zaporizhzhia

rezart morina

Mehaj: Kosova është ngritur për pesë vende sa i përket fuqisë ushtarake

admin