RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Yousaf: Pavarësia nuk ka qenë kurrë më e rëndësishme se sa tani

yousaf:-pavaresia-nuk-ka-qene-kurre-me-e-rendesishme-se-sa-tani

Nuk ka pasur kurrë një kohë më të rëndësishme që Skocia të bëhet e pavarur, deklaroi Humza Yousaf, i cili mban postin e shefit të qeverisë skoceze.

Yousaf po fliste përpara se të dilte në rrugët e zonës së tij elektorale në Glasgow Pollok të shtunën, teksa përpiqej të theksonte argumentin ekonomik për pavarësinë – që shpesh shihet si një nga elementet më të vështira për lëvizjen e ashtuquajtur ”Po”.

Ai tha se “nuk ka pasur kurrë një kohë më të rëndësishme për popullin e Skocisë për të kapur mundësitë e pavarësisë dhe për të shpëtuar nga Westminsteri. Sistemi aktual politik në Mbretërinë e Bashkuar është thyer dhe nuk ka arritur të mbështesë njerëzit në Skoci”, tha ai.

”Përveç dëmit që shkaktohet nga politikat mizore të Westminsterit, konservatorët po minojnë parlamentin skocez”, theksoi Yousaf. /atsh

Related posts

Haxhiu publikon pamje gjatë vizitës te vila e Radoiçiçit: Terroristi që për vete bën jetë prej milioneri

admin

“Gjithçka u bë nga Joe Biden dhe njerëzit e tij”- U shpall fajtor për 34 vepra penale, reagon Donald Trump: Gjyqtari ishte një tiran, vendimin do ta apeloj

admin

Osmani bisedë telefonike me presidentin e Gjermanisë: Propozimi evropian, momentum i veçantë

admin