RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky: Moska duhet të humbasë një herë e përgjithmonë

zelensky:-moska-duhet-te-humbase-nje-here-e-pergjithmone

“Moska duhet të humbasë një herë e përgjithmonë. Dhe do të humbasë” tha Volodymyr Zelensky gjatë fjalimit të tij në parlament në Otavë, duke shpresuar që një ditë një monument për fitoren e Ukrainës mbi pushtimin rus do të ngrihet në Kanada, “ndoshta në Edmonton”.

Kanadaja ka qenë gjithmonë në “anën e ndritshme të historisë” në luftërat e mëparshme dhe ka “ndihmuar në shpëtimin e mijëra jetëve në këtë luftë”, theksoi ai, duke marrë duartrokitje të shumta nga parlamentarët dhe autoritetet e tjera.

Zelensky gjithashtu falënderoi kanadezët për mbështetjen financiare dhe ndihmën që i ofrohet ukrainasve që ikin nga lufta.

Related posts

Zgjedhjet në veri, vetëm një parti deri më tani ka aplikuar për certifikim

admin

Forcat izraelite vrasin një palestinez në Bregun Perëndimor të pushtuar

admin

Ish-ministri izraelit i Mbrojtjes: Biden i dërgoi mesazh paralajmërues Izraelit

rezart morina