RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky: Ukraina po sheh rezultate të rëndësishme nga sistemet perëndimore të mbrojtjes ajrore

zelensky:-ukraina-po-sheh-rezultate-te-rendesishme-nga-sistemet-perendimore-te-mbrojtjes-ajrore

Ukraina po sheh “rezultate të rëndësishme” nga sistemet e mbrojtjes ajrore amerikane dhe gjermane, sipas Volodymyr Zelenskyy.

Komenti i presidentit ukrainas erdhi pavarësisht valëve të sulmeve ajrore ruse që vranë civilë dhe shkatërruan ndërtesa banimi gjatë fundjavës.

Në fjalimin e tij video të natës, ai tha se sistemet e avancuara të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë Patriotin e ndërtuar në SHBA dhe IRIS-T të Gjermanisë, po tregoheshin “shumë efektivë” dhe “tashmë kishin dhënë rezultate të rëndësishme”.

Ukraina kishte rrëzuar një pjesë të konsiderueshme të sulmeve të Rusisë gjatë javës së kaluar, të cilat përfshinin 65 raketa të llojeve të ndryshme dhe 178 dronë sulmues, tha ai.

Ushtria e Ukrainës më vonë tha se Rusia kishte lëshuar 30 raketa dhe 48 sulme ajrore.

Të dy vendet kanë shtuar sulmet ndaj trupave, armatimit dhe infrastrukturës së njëri-tjetrit në javët e fundit. /abcnews

Related posts

Erdoğan: Droni luftarak turk i gjeneratës së re ‘ANKA III’ kryen fluturimin e parë

admin6

Nis samiti i OKB-së për klimën në Dubai, EBA-ja merr presidencën nga Egjipti ​

rezart morina

Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

admin6