RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zgjedhjet në Brazil, Lula dhe Bolsonaro do të përballen me balotazh

zgjedhjet-ne-brazil,-lula-dhe-bolsonaro-do-te-perballen-me-balotazh

Zgjedhjet e Brazilit po shkojnë në një raund të dytë në të cilin krahu i majtë Luiz Inácio Lula da Silva do të përballet me presidentin aktual të ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, Lula kishte fituar 48% kundrejt 43% të Bolsonaros, një rezultat shumë më i afërt se sa kishin sugjeruar sondazhet, shkruan BBC.

Por Lula nuk arriti më shumë se 50% të votave të vlefshme të nevojshme për të parandaluar balotazhin.

Votuesit tani kanë katër javë për të vendosur se cili nga të dy duhet të udhëheqë Brazilin.

Për Lulën – i cili nuk mundi të kandidonte në zgjedhjet e 2018 sepse ishte në burg pasi u dënua për akuza korrupsioni – kjo paraqet një rikthim të jashtëzakonshëm.

Dhe presidenti Bolsonaro, për të cilin sondazhet kishin treguar se ishte shumë pas Lulës, do të gëzohet për faktin se ai u tregoi se anketuesit e kishin gabim, ashtu siç kishte parashikuar që do ta bënte. /euronews

Related posts

Aksident i rëndë trafiku në Prishtinë

admin

Putin thirr urgjentisht Këshillin e Sigurisë për çështjen e mbrojtjes së objekteve kritike

rezart morina

KMDLNJ: Ndalja e pagave të grevistëve do të përbënte shkelje flagrante të të drejtave të njeriut

admin