RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Zhvillimet e dialogut Kosovë-Serbi, Escobar sot në Beograd

zhvillimet-e-dialogut-kosove-serbi,-escobar-sot-ne-beograd

Emisari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, sot viziton Serbinë, ku do të takohet me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq.
Sipas mediave në Serbi, takimi do të zhvillohet në ora 15:15 në ndërtesën e sekretariatit të përgjithshëm të presidentit serb. Kurse, pas takimit, siç është paralajmëruar, do të lëshohet një komunikatë për media.

Escobar pritet që sot të takohet edhe me kryeministren e Serbisë, Ana Bërnabiq.

Në Serbi dje përfundoi vizitën dy ditore edhe i dërguari evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak, i cili në një intervistë për Radio Televizioni Serb, RTS, ka thënë se pa formimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, nuk ka marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas tij, qëllimi i marrëveshjes nuk është që dikush të fitojë apo të humbasë, por përkundrazi qëllimi është krijimi i një situate të favorshme dhe hapja e derës evropiane.

Lajçak ka thënë se propozimi franko-gjerman i mishëruar tashmë në një marrëveshje për të cilën Kosova dhe Serbia u pajtuan të paktën gojarisht, flet për normalizim, jo për ndonjë lloj kapitullimi.

Related posts

Shangai mbyll shkollat pas rritjes së rasteve me koronavirus

admin

Greqia falënderon Turqinë për ndihmën në luftimin e zjarreve

rezart morina

Hovenier për rastin në Shtërpcë: Jemi të tronditur, e dënojmë aktin

admin