RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zonja e Parë Turke përparon planet pas samitit “Një zemër për Palestinën”

zonja-e-pare-turke-perparon-planet-pas-samitit-“nje-zemer-per-palestinen”

Zonja e Parë turke Emine Erdoğan ka takuar Sheikha Moza bint Nasser, kryetare e Fondacionit Arsimi mbi të gjitha, në Katar për të diskutuar planet e veprimit pas samitit “Një zemër për Palestinën”.

Duke shoqëruar presidentin Recep Tayyip Erdoğan për Takimin e 9-të të Komitetit të Lartë Strategjik Turqi-Katar dhe Samitin e 44-të të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit në Doha, Emine Erdoğan u mirëprit në Fondacionin Katar nga Sheikha Hind bint Hamad Al Thani të martën, nënkryetari i Fondacioni i Katarit dhe motra e emirit të Katarit.

Emine Erdoğan u takua me Sheikha Moza bint Nasser në Fondacionin e Katarit për një takim për të diskutuar situatën e fundit të masakrës së Izraelit në Gaza, veprimet e mundshme për një armëpushim dhe paqe të qëndrueshme dhe hapat për dërgimin e ndihmave humanitare në Gaza.

Dy zonjat e para vlerësuan rezultatet e Samitit të Bashkëshortëve të Liderëve për Palestinën dhe së bashku lëshuan një thirrje globale për paqe.

Emine Erdoğan shqyrtoi edhe planet e veprimit të Lëvizjes Nisma që pasoi samitin “Një zemër për Palestinën”, të cilin ajo e kishte pritur në zyrën presidenciale Dolmabahçe në Istanbul më 15 nëntor.

“Në kuadrin e nismës ‘Një zemër për Palestinën’, ne jemi të bashkuar për të ecur së bashku deri në fundin e shtypjes izraelite dhe vendosjen e paqes së qëndrueshme në rajon. Në këtë drejtim, kemi shkëmbyer mendime për takimet e ardhshme ku do të bashkohemi. zërat tanë për palestinezët e pafajshëm përkrah bashkëshortëve të liderëve nga pjesë të ndryshme të botës”, tha ajo.

“Ne do të vazhdojmë vendosmërinë tonë për të qëndruar të bashkuar për të rindërtuar Gazën e shkatërruar sot. Si njerëzim, ne u detyrohemi një të ardhme fëmijëve palestinezë. Falënderoj Sheikha Moza bint Nasser për mbështetjen dhe mikpritjen e saj të sinqertë,” tha gjithashtu zonja e parë në X.

Një zemër për Palestinën

Zonja e Parë Emine Erdoğan kishte organizuar samitin “Një zemër për Palestinën” me bashkëshortët e tjerë të parë nga e gjithë bota në Istanbul, si pjesë e përpjekjeve të Turqisë për t’i dhënë fund luftës së vazhdueshme izraelite në Gaza.

Në fund të takimit të së martës, Emine Erdoğan vizitoi Fondacionin e Katarit me Sheikha Moza dhe nënshkroi përgatitjen e librit përkujtimor të përgatitur për të ftuarit specialë të fondacionit.

“Ne theksojmë se kriza humanitare e shkaktuar nga bllokada dhe embargoja e vendosur në Gaza, e cila është e papajtueshme me të drejtën ndërkombëtare, ka penguar qasjen e civilëve në nevojat themelore dhe është kthyer në një shkelje të rëndë të të drejtave të njeriut. Që nga 7 tetori, tragjedia në Gaza, ku janë vrarë më shumë se 11.000 civilë, kryesisht fëmijë dhe gra, përbën një nga shkeljet më të rënda të ligjit ndërkombëtar. Duhet veprim urgjent për të garantuar sigurinë e grave shtatzëna, fëmijëve, foshnjave dhe pacientëve që përballen me kërcënimin e masakrës. në kushte çnjerëzore”, Emine Erdoğan kishte deklaruar më parë më 15 nëntor në Samitin “Një Zemër për Palestinën”.

Izraeli rifilloi ofensivën e tij ushtarake në Gaza më 1 dhjetor pas përfundimit të një armëpushimi njëjavor me grupin palestinez Hamas.

Related posts

Izraeli u kërkon më shumë vendeve të ndërpresin mbështetjen financiare për agjencinë e OKB-së ​

admin6

Osmani: Tërësia territoriale, kushtetutshmëria, rendi juridik e sovraniteti janë të panegociueshme

rezart morina

Urimi i Myftiu të Kosovës, Naim ef. Tërnava, me rastin e festës së Fitër – Bajramit

rezart morina