RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zvicër – Çmimi i energjisë elektrike pritet të rritet me 27% vitin e ardhshëm

zvicer-–-cmimi-i-energjise-elektrike-pritet-te-rritet-me-27%-vitin-e-ardhshem

Çmimet e energjisë elektrike për familjet private në Zvicër pritet të rriten mesatarisht me 27% vitin e ardhshëm, njoftoi të marten autoriteti rregullator për sektorin e energjisë elektrike “ElCom”.

“Megjithatë, në nivel rajonal, çmimet mund të rriten ndjeshëm më shumë”, sipas organizatave për mbrojtjen e konsumatorëve.

Sipas “ElCom”, çmimi konkret varet nga prokurimi përkatës i energjisë i rreth 630 operatorëve rajonalë të rrjetit dhe nga pjesa e prodhimit të tyre.

“Një kilovat në orë do t’i kushtojë një familjeje tipike 26,95 centime zvicerane (0,28 dollarë cent) vitin e ardhshëm”, njoftoi ElCom.

Tarifat për familjet private në Zvicër vendosen një herë në vit. /atsh

Related posts

BE kërkon zgjatjen e marrëveshjes së drithit në Detin e Zi

rezart morina

Niset karvani i parë i haxhilerëve nga Gaza për në tokën e shenjtë

admin

“Izraeli u ka dërguar mesazh të qartë armiqve”- Joe Biden do të mbledhë liderët e G7: Të koordinohemi për…

admin