RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zvicra planifikon të ndalojë Hamasin, mbështet “të drejtën për vetëmbrojtje” të Izraelit

zvicra-planifikon-te-ndaloje-hamasin,-mbeshtet-“te-drejten-per-vetembrojtje”-te-izraelit

Këshilli Federal i Zvicrës ka njoftuar planet për të futur legjislacionin deri në fund të shkurtit që ndalon në mënyrë eksplicite “aktivitetet ose mbështetjen e Hamasit”.

Lëvizja konsiderohet si një përgjigje ndaj situatës në Lindjen e Mesme që nga 7 tetori, me synimin për t’u ofruar autoriteteve federale në Zvicër mjetet e nevojshme për të kundërshtuar çdo përfshirje ose mbështetje për Hamasin.

Për më tepër, Zvicra shprehu mbështetjen për “të drejtën për vetëmbrojtje” të Izraelit në kontekstin e këtij vendimi. /mesazhi

Related posts

Rreth 30% e nxënësve të shkollave të mesme në RMV dhunojnë bashkëmoshatarët – VIDEO

admin

Zelensky paralajmëron se lufta në Rusi po vjen, pas sulmeve me dronë në Moskë

rezart morina

Zvicër: Borë pas valës së të nxehtit, temperatura u ul me 30 gradë

rezart morina