RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

24 vjet nga masakra në tregun e Mitrovicës

24-vjet-nga-masakra-ne-tregun-e-mitrovices

Në Mitrovicë sot përkujtohet masakra që ndodhi në tregun e këtij qyteti 24 vjet më parë e ku pati viktima dhe qindra të plagosur.

Atë kohë, forcat serbe sulmuan me minahedhës derisa tregu ishte përplot me njerëz, ndërsa si pasojë mbetën të vdekur gjashtë qytetarë, në mesin e të cilëve kishte fëmijë dhe gra, ndërsa u plagosën edhe 128 të tjerë.

Përfaqësues të institucioneve komunale dhe asociacioneve të tjera në Mitrovicë, familjarë të viktimave e martirëve, si dhe qytetarë tjerë, çdo vit mblidhen në vendin e ngjarjes në nderim të viktimave të masakrës së tregut në Mitrovicë, që ndodhi 24 vjet më parë.

Pasojat shëndetësore e psikologjike të këtij sulmi të ushtrisë dhe policisë serbe i vuajnë edhe sot shumë prej atyre që ishin atë ditë në treg.

Related posts

Putin takohet me presidentin e Iranit, Raisi

admin

Çmimet globale të ushqimeve shënojnë rënie në gusht

rezart morina

Azerbajxhani fton misionin e Kombeve të Bashkuara në Nagorno-Karabakh në mes të eksodit masiv

rezart morina