RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 rregulla të thjeshta nga mjekët për të rritur një fëmijë të shëndoshë

5-rregulla-te-thjeshta-nga-mjeket-per-te-rritur-nje-femije-te-shendoshe

Kur një person bën fëmijë, ata ndonjëherë ‘humbin mendjen’.

Dhe nuk është vetëm për netët pa gjumë. Një nga frikat më të mëdha të një nënë dhe babai është se ndoshta fëmija nuk është mirë.

Sidoqoftë, një pediatër i mirë do të thoshte se shumica e fëmijëve rriten dhe zhvillohen në një mënyrë normale. Dhe puna e prindërve është të rrin të qetë dhe të bëjën vetëm disa gjëra të thjeshta për të rritur një fëmijë të shëndoshë, shkruan “Bright Side”.

Mos përshkruani ilaçe vetë

Nuk ka asnjë situatë ku mund të i jepni fëmijës tuaj ilaçe vetëm, edhe nëse djali apo vajza e një shoqes ka pasur të njëjtën sëmundje dhe ka përdorur disa ilaçe dhe i kanë bërë mirë, ju nuk duhet t’ia jepni të njëjtat.

Forcojani sistemin imunitar

Në mënyrë që një fëmijë të rritet i shëndetshëm dhe të jetë në gjendje të i luftojë viruset dhe bakteriet, atëherë ju duhet të krijoni gjërat më të rehatshme në mënyrë që të i përmirësohet sistemi imunitar. Në mënyrë që ta bëni këtë ju duhet:

Mundoheni që ta ushqeni me gji, të paktën deri në muajin e 6-të.

Krijoni gjendjen e rehatshme në shtëpi, sidomos sa i përket temperaturës

Ecni me të çdo ditë

Mos e neglizhoni aktivitetin fizik

Sigurohuni që fëmija merr gjumë të mirë dhe të mjaftueshëm

Bëhuni të durueshëm

Disa probleme shëndetësore që prindërit shqetësohen mund të rregullohen me kalimin e kohës.

Mos i injoroni vaksinat

Nuk ka asnjë doktor që do të thoshte që mos t’i merrni vaksinat.

Mbani mend simptomat

Ndonjëherë fëmijët edhe pse kanë kujdes të mirë, ata prapë mund të sëmuren. Kjo është normale, është mënyra sesi sistemi imunitar mëson. Prandaj, duhet të i kushtoni rëndësi simptomave të fëmijës për të ditur se ku është problemi.

Related posts

Shpesh duken normale dhe neglizhohen, këto janë shenjat e para të leucemisë

admin

Mos pini ilaçe kundër dhimbjeve: Limoni dhe kafja mund t’ju ndihmojnë

rezart morina

Rritja e rasteve me nën-variantin Omicron, simptomat dhe paralajmërimi për masat – epidemiologët bëjnë thirrje të barten maskat

admin