RTV AHIRETI
Shëndetësi

5 shenja që tregojnë se keni pasur një gjumë të mirë të natës

5-shenja-qe-tregojne-se-keni-pasur-nje-gjume-te-mire-te-nates

Gjumi me cilësi të mirë është thelbësor për funksionimin e shëndetshëm dhe luan një rol thelbësor në mirëqenien tonë fizike dhe mendore. Hulumtimet kanë treguar se gjumi i dobët mund të ndikojë në ankthin, disponimin dhe kujtesën emocionale, si dhe performancën, shpejtësinë njohëse dhe saktësinë.

Hulumtimet nuk janë përfundimtare rreth asaj se sa gjumë kanë nevojë të rriturit, megjithëse CDC rekomandon 7 orë ose më shumë për të rriturit. Në përgjithësi, orët ndryshojnë dhe varen nga faktorë të ndryshëm, ndaj është e rëndësishme të vlerësoni vetë se sa të çlodhur dhe vigjilentë ndiheni kur zgjoheni dhe gjatë ditës. Ndërsa pothuajse me siguri e dini se si ndiheni kur nuk jeni duke fjetur mirë, mund të mos dini se si të dalloni kur ndiheni të pushuar.

Shenjat kryesore për t’ju ndihmuar të vlerësoni nëse keni pasur një gjumë të mirë gjatë natës

Ju zgjoheni vigjilent dhe gati për të filluar ditën

Nëse e bini alarmin 10 herë, shanset janë që nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm. Kur bini në gjumë, trupi duhet të hyjë në një gjendje pushimi të plotë në mënyrë që të zgjoheni me energji të mjaftueshme. Një tregues i cilësisë së gjumit që funksionon për mua është të jem në gjendje të zgjohem pa alarm, ndërkohë që ndihem ende energjik dhe i fokusuar.

Nivelet tuaja të energjisë janë të qëndrueshme

Nëse vëreni rënie të konsiderueshme dhe të shpeshta të energjisë të kombinuara me lodhje, kjo mund të jetë një shenjë se nuk po pushoni mjaftueshëm. Është krejtësisht normale të bëni një sy gjumë pasdite nëse mundeni, por dëshira për të fjetur disa herë në ditë ose vështirësia për të qëndruar zgjuar pas një sy gjumë mund të jetë një shenjë se nuk keni pasur një gjumë të mirë gjatë natës.

Sytë e tu ndihen të qetë

Nëse keni probleme me gjumin, është e zakonshme të keni skuqje dhe acarim në sytë tuaj. Vlerësoni se si duken sytë tuaj kur zgjoheni, pasi ky mund të jetë një tregues i shkëlqyer i gjumit. Kufizimi i ekspozimit ndaj ekraneve dhe dritave të ndritshme mund të jetë i dobishëm në përgatitjen e syve tanë për pushim.

Jeni të fokusuar

Nëse vëreni se mendja juaj është në një milion vende dhe keni vështirësi të përqendroheni në detyrat e përditshme, kjo mund të jetë një shenjë se nuk keni pushuar mjaftueshëm. Cilësia e dobët e gjumit mund të ndikojë në aftësinë tonë për t’u përqendruar, për t’iu përmbajtur detyrave dhe për të kujtuar gjërat.

Ju zgjoheni pa dhimbje

Nëse nuk keni dhimbje kronike ose një gjendje tjetër që ndikon në mënyrën se si ndiheni fizikisht, trupi juaj duhet të ndihet i qetë dhe pa dhimbje kur të zgjoheni. Nëse keni dhimbje shpine ose dhimbje koke, kjo mund të jetë një shenjë se cilësia juaj e gjumit po ndikohet. Nëse është e mundur, investoni në një dyshek, jastëk dhe çarçafë cilësor për gjumë më të mirë.

Related posts

6 mënyra të thjeshta si të forconi mushkëritë

admin

Sfungjeri për lajen e enëve mund të shkaktojë sëmundje, ja ç’të përdorni në vend të tij

admin

Të bërtiturat ndaj fëmijëve të vegjël rrisin rrezikun për probleme të shëndetit mendor

rezart morina