RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Aksion kundër ndërtimeve pa leje në veri të Mitrovicës, në shtatë vende ndalohen punimet

aksion-kunder-ndertimeve-pa-leje-ne-veri-te-mitrovices,-ne-shtate-vende-ndalohen-punimet

Shtatë vendeve në veri të Mitrovicës u janë ndaluar të hënën punimet në objekte.

Ky aksion i komunës u zhvillua për shkak të ndërtimeve pa leje.

Nga kjo komunë u është bërë thirrje ndërtuesve që të aplikojnë për leje ndërtimi në institucionet komunale.

“Ndërtuesit janë udhëzuar që t’i ndjekin procedurat ligjore dhe të aplikojnë për leje ndërtimi pranë institucioneve komunale, në të kundërtën çdo veprim jashtë procedurave të rregullta do të trajtohet sipas ligjeve në fuqi”, kanë bërë të ditur nga komuna.

Të enjten e javës së shkuar, kryetari i kësaj komune, Erden Atiq, ka njoftuar se Drejtoria e Inspektoratit ka vizituar vendpunishtet ku kanë filluar ndërtimet e objekteve pa përfillur procedurat ligjore.

“Në mungesë të dokumentacioneve, janë vendosur shiritat me të cilat ndalohet vazhdimi i punëve deri në plotësimin e kritereve sipas ligjeve të Republikës së Kosovës”, ka thënë ai.

Related posts

Arabia Saudite nga sot pranon kërkesat për kryerjen e Umres

admin

I akuzuari për krime lufte, Dushko Arsiq, dënohet me 13 vjet burgim

admin

Trump lavdëron reagimin e policisë ndaj protestës pro-palestineze në Universitetin Columbia

rezart morina