RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite dënon sulmet izraelite në Gaza

arabia-saudite-denon-sulmet-izraelite-ne-gaza

Arabia Saudite qëndron në krah të popullit palestinez, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që “të marrë përgjegjësinë për t’i dhënë fund përshkallëzimit”

Arabia Saudite ka dënuar sulmet ajrore izraelite në Rripin e Gazës, në të cilat të paktën 32 palestinezë janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të Ministrisë së Jashtme thuhet se Arabia Saudite qëndron në krah të popullit palestinez, duke i bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që “të marrë përgjegjësinë për t’i dhënë fund përshkallëzimit, të sigurojë mbrojtjen e nevojshme për civilët dhe të bëjë çdo përpjekje për t’i dhënë fund konfliktit”.

Izraeli nisi një ofensivë ushtarake në Rripin e Gazës të premten, nën pretekstin e një “kërcënimi të menjëhershëm sulmi” nga lëvizja e Xhihadit Islamik.

Sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, 32 persona, përfshirë gjashtë fëmijë dhe katër gra, u vranë në sulmet izraelite në Gaza dhe më shumë se 250 u plagosën. /aa

Related posts

SHBA-ja ndalon abortin

admin

Beogradi në flakë, Cvijiç: Bombardimi i NATO-s ishte kulmi tragjik i politikës vetëvrasëse të Millosheviçit

admin

“Marrëdhëniet me BE-në, pothuajse inekzistente”- Ish-sekretari i Jashtëm: Brexit e ka bërë Mbretërinë e Bashkuar një komb me status më të ulët

admin