RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Arabia Saudite dënon zhvendosjen, sulmet ndaj civilëve të Gazës

arabia-saudite-denon-zhvendosjen,-sulmet-ndaj-civileve-te-gazes

Arabia Saudite ka dënuar me forcë zhvendosjen e detyruar të palestinezëve nga Gaza dhe sulmet ndaj civilëve të pambrojtur.

Ministria e Punëve të Jashtme në Riad shprehu kundërshtimin e saj ndaj veprimeve të tilla dhe i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë menjëherë për të ndalur përshkallëzimin ushtarak kundër civilëve, për të parandaluar një krizë humanitare dhe për të ofruar ndihmë thelbësore dhe ndihmë mjekësore për banorët e Gazës.

Ata theksuan se privimi i njerëzve nga këto nevoja elementare është shkelje e ligjit ndërkombëtar humanitar dhe do të përkeqësojë krizën dhe vuajtjet në rajon.

Në Mekë, imami në Qabe sot u lut për mbrojtjen e muslimanëve në Palestinë, duke shprehur shqetësimin dhe ndjeshmërinë e tij. /mesazhi

Related posts

Izraeli ka hedhur 40,000 ton bomba në Gaza

rezart morina

Staroviq: Rivlerësimi i gatishmërisë së forcave serbe, pas tërheqjes së Policisë së Kosovës

admin

Ndërron jetë ish-kryeministri italian Silvio Berlusconi

admin