RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Avionët luftarakë izraelitë sulmojnë Gazën ndërsa BE-ja bën thirrje për “përgjegjësi”

avionet-luftarake-izraelite-sulmojne-gazen-ndersa-be-ja-ben-thirrje-per-“pergjegjesi”

Sulmet ajrore në Gaza vijnë në një javë ku 10 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Avionët luftarakë izraelitë kanë sulmuar vende në Rripin e Gazës pasi një raketë ra në jug të Izraelit dhe ndërsa tensionet arrijnë pikën e vlimit në Bregun Perëndimor të pushtuar, ku 10 palestinezë janë vrarë nga forcat izraelite që nga java e kaluar.

Ushtria izraelite tha se sulmet ajrore në orët e para të së dielës kishin në shënjestër një objekt të prodhimit të armëve dhe një tunel nëntokësor që i përkiste Hamasit, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

Sulmi ajror në Gaza pason zemërimin për vrasjen e një të riu palestinez, Ammar Mufleh, 23 vjeç, nga një ushtar izraelit në mes të ditës të premten, vrasje e cila u kap në video. Pamjet rrëqethëse kanë ngjallur zemërim të gjerë në mesin e palestinezëve dhe u bëjnë thirrje përmes mediave sociale të përshkallëzojnë rezistencën kundër okupimit izraelit.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, lëshoi një deklaratë duke thënë se ai ishte “shumë i shqetësuar për nivelin në rritje të dhunës në Bregun Perëndimor të pushtuar”.

Të paktën 207 palestinezë janë vrarë në territoret e pushtuara të Rripit të Gazës, Bregut Perëndimor dhe Jerusalemit Lindor deri më tani këtë vit.

Related posts

Kërkesë e re për ekstradimin e Gruevskit, Ismailoviqit dhe Demirit

admin

Glauk Konjufca pa avokat, dështon gjykimi ndaj tij se hodhi gaz lotsjellës në Parlament

rezart morina

Dyshohet se vrau një person nga pakujdesia, lirohet në procedurë të rregullt

admin