RTV AHIRETI
Kuzhinë

Avokado me vezë

avokado-me-veze

Një mëngjes i shëndetshëm me avokado dhe vezë. Plot proteina, i shijshëm dhe ideal për të filluar ditën plot energji

Avokadot janë të pasura me kalcium, fosfor, kalium, magnez dhe vitamiana E, A, B, C, K. Ndërsa vezët përveç proteinave, na furnizojnë me aminoacide, vitamina dhe acide yndyrore Omega 3.

Përbërësit:

1 avokado e pjekur
2 vezë
2 lugë çaji vaj ulliri
një lugë çaji piper
gjysmë limoni i shtrydhur
▪ kripë deti

Përgatitja:

– Ngrohni paraprakisht furrën mbi 220 gradë;

– Prisni avokadon në dy gjysma dhe hiqni farën;

– Me një lugë gërryeni përbrenda duke lënë rreth 1 cm tul;

– Merrni një letër furre dhe i shtroni në tavë. Vendosni gjysmat e avokadove;

– Hidhni pak limon. Hapni vezën dhe hidheni brenda në avokado. Shtoni vajin e ullirit, kripë dhe piper.

– Piqeni për 10 minuta ose derisa e verdha e vezës të jetë pjekur aq sa ju dëshironi.

/Telegrafi/

The post Avokado me vezë appeared first on Telegrafi.

Related posts

‘Nuggets’ pule nga furra: Kafshata të mrekullueshme të cilat nuk harrohen lehtë!

admin

Çorbë me mish viçi: Për forcim të imunitetit të fëmijës

admin

Kuzhinier për njëvjeçarët: Simite nga pureja e patateve

admin