RTV AHIRETI
Kuzhinë

Bakllava e errët: Ëmbëlsira më e bukur dhe e ëmbël me arra, çokollatë dhe biskota!

bakllava-e-erret:-embelsira-me-e-bukur-dhe-e-embel-me-arra,-cokollate-dhe-biskota!

Provoni shijet e ndryshme të bakllavasë

Përbërësit:

– 300 g arra të bluara,
– 150 g biskota të bluara,
– 150 g çokollatë,
– 6 lugë griz,
– 150 ml vaj,
– 5 lugë sheqer,
– rreth150 ml ujë,
– 12 pestë për bakllava.

Shurupi:

– 700 ml ujë,
– 600 g sheqer.

Tjetër: vaj dhe ujë për lyerje të koreve (bashkë 100 ml).

Udhëzim:

Në fillim bëjmë shurupin, sepse ai duhet patjetër të jetë i ftohur.

Qesim sheqerin në ujë që të vlojnë dhe të zihen rreth 15 minuta, që të bëhet shurup i dendur, të cilin do t’ia qesim sipër bakllavasë.

E lëmë që të ftohet tërësisht dhe pastaj përgatisim bakllavanë për pjekje. I përziejmë të gjithë përbërësit e bakllavasë, i ngjeshim me ujë dhe vaj të cilët i kemi theksuar në përbërës.

Duhet që të përftohet masë jo shumë e fortë por e bashkuar mirë. Duhet vendosur peta e parë dhe duhet lyer me ujin e përzier me vaj (i theksuar nën “Tjetër”), dhe duhet të qitet peta e dytë të cilën më pak e lyejmë edhe nëpër skaje vëmë 1/6 e përbërjes të cilën e kemi tundur.

I mbështjellim skajet, që me rastin e pjekjes të mos rrjedhin. Kështu veprojmë me të gjitha 6x nga 2.

I radhisim në tepsi të lyer me vaj dhe e vëmë që të piqet në 220 gradë në furrën e nxehur më parë derisa bakllavaja të marrë ngjyrën e artë në të verdhë deri në të gështenjtë të shkëlqyeshme.

E nxjerrim bakllavanë dhe i qesim sipër shurupin e ftohur dhe e lëmë që të ftohet plotësisht, dhe pastaj e shërbejmë.

Shijojeni, – transmeton Telegrafi.

The post Bakllava e errët: Ëmbëlsira më e bukur dhe e ëmbël me arra, çokollatë dhe biskota! appeared first on Telegrafi.

Related posts

Naan, bukë e shijshme indiane, të cilën të gjithë dëshirojnë ta provojnë?!

rezart morina

Lakror misri me hithra

rezart morina

Truk për patate të pjekura perfekt

admin