RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Bastisjet në 7 lokacione në veri, Policia tregon armatimin e gjetur

bastisjet-ne-7-lokacione-ne-veri,-policia-tregon-armatimin-e-gjetur

Policia e Kosovës dhe Prokuroria Speciale përmes një komunikate të përbashkët për media kanë bërë të ditura rezultatet e aksionit të sotëm në veri të vendit.

Sipas policisë ku aksion lidhet me ngjarjet e 24 shtatorit 2023 dhe kontrollet janë kryer në lokacione të ndryshme, katër në Mitrovicën e Veriut, dy në Zveçan dhe një në Banjskë.

“Gjatë këtyre kontrolleve, në një podrum të njërit nga tre soliterët në Mitrovicën e Veriut, janë gjetur një sasi municioni, kallashnikovë, zola, eksploziv etj. Pjesëmarrës në këto kontrolle ishin edhe zyrtarë nga EULEX-i, kurse te tre rrokaqiejt prezent kanë qenë edhe EOD -KFOR-i, po ashtu EOD e Policisë së Kosovës është në vend të ngjarjes”.

Lista preliminare e armëve dhe pajisjeve tjera të sekuestruara:

87 copë eksploziv të tipit TM 100
3 granata hedhës dore (zola)
1 armë automatike AK-47
1 minë kundër këmbësorisë e tipit MRUD
14 karikatorë
Municion të kalibrave të ndryshëm
63 detonatorë elektrik
23 detonatorë mekanik
1 orë për aktivizim
1 granatë dore M79
3 tuba fitila ndezës
Çanta, radiolidhje, antiplumba, pajisje medicionale, gyksore (jelek për bartje të karikatorëve), maskë kundër gazit, bateri etj.

Related posts

Rasti Dehari, ministrja Haxhiu ngreh dyshime për manipulim të provave brenda SHKK-së

admin

Vazhdojnë sulmet ukrainase në rajonin kyç jugor

admin

Vetëvendosje nis procedurë disiplinore ndaj asamblistit Mujeci, i cili dyshohet se u kap me drogë në Shqipëri

rezart morina