RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Borrell mirëpret zotimet e Kosovës: Presim hapa të mëtejshëm për shtensionim

borrell-mirepret-zotimet-e-kosoves:-presim-hapa-te-metejshem-per-shtensionim

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka deklaruar se e mirëpret përkushtimin e Kosovës për marrëveshjen e shtensionimit të situatës në veri.

Borrell ka shkruar në Twitter se pret që Kosova të ndërmarrë hapa të mëtejshëm pozitivë dhe të vazhdojë përparimi në këtë drejtim.

Ndërkaq, ka nënvizuar se do të vazhdojnë të punojnë në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian me palët.

“E mirëpres përkushtimin e Kosovës ndaj marrëveshjes që arritëm në hapat e parë për deeskalim. Presim që #Kosova të ndërmarrë hapa të mëtejshëm pozitivë dhe të vazhdojë të përparojë në këtë drejtim. Ne do të vazhdojmë të punojmë me palët në dialogun e lehtësuar nga BE-ja me Miroslav Lajçak”, ka shkruar Borrell në Twitter.

Related posts

Prej sot shtrenjtohet energjia elektrike

admin

Macron: Po shohim një ndryshim të madh në natyrën e luftës në Ukrainë

admin

Ushtarët izraelitë vrasin 2 palestinezë në Bregun Perëndimor

admin