RTV AHIRETI
EkonomiLajmeRajon dhe Botë

Bullgaria planifikon shtyrjen e mbylljes së centraleve të qymyrit deri në 2038

bullgaria-planifikon-shtyrjen-e-mbylljes-se-centraleve-te-qymyrit-deri-ne-2038

Bullgaria ka planifikuar të shtyjë mbylljen e planifikuar të centraleve të saj me qymyr me rreth 12 vjet, deri në vitin 2038, edhe pse sipas një marrëveshjeje me BE-në synohet eliminimi i energjisë së qymyrit deri në vitin 2026.

Parlamenti në Sofje udhëzoi të enjten qeverinë të negociojë me Komisionin Evropian për tërheqjen e marrëveshjes së mëparshme. Marrëveshja i kërkon Sofjes të reduktojë emetimet e dioksidit të karbonit në industrinë e energjisë me 40%, deri në fund të vitit 2025 krahasuar me vitin 2019.

Këto reduktime përkthehen në një eleminim të mundshëm të qymyrit deri në vitin 2026.

Punonjësit e industrisë së qymyrit janë shprehur në favor të shtyrjes së mbylljeve të centraleve me qymyr deri në vitin 2038. Ata u ankuan se zbatimi i objektivave të mëparshëm do të rrezikonte sigurinë e energjisë dhe shumë vende pune.

Vendimi parlamentar në favor të centraleve me qymyr u miratua përfundimisht me një shumicë dërrmuese prej 187 votash pro. Vetëm dy ligjvënës votuan kundër planit dhe nëntë abstenuan.

Centralet me qymyr në Bullgari plotësojnë gjysmën e kërkesës totale të energjisë elektrike të vendit gjatë verës, dhe rreth 60% në dimër, sipas të dhënave të industrisë. /koha

Related posts

Katër persona të vdekur nga stuhitë në Kroaci, Bosnje dhe Slloveni

admin

Meloni: Italia do të konfiskojë anijet e shpëtimit të emigrantëve nëse ato shkelin rregullat

admin

Kurti takoi policët e aksionit kundër kontrabandës në veri: Qeveria e përkushtuar në luftimin e krimit të organizuar

admin