RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Çekët protestojnë kundër qeverisë pro-perëndimore

ceket-protestojne-kunder-qeverise-pro-perendimore

Mijëra çekë kanë marshuar në kryeqytet për të kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të çmimeve të larta dhe luftës në Ukrainë.

Protesta ka bashkuar forcat e ekstremit të majtë dhe të djathtë dhe kjo ishte protesta e tretë e organizuar në Pragë sivjet nga partia e re e njohur si PRO.

Protestuesit kanë bërë thirrje për dorëheqjen e koalicionit prej pesë partive.

Kryetari i grupit populist, Jindrich Rajchl ka fajësuar qeverinë se po ndjekë urdhrat e Brukselit dhe ka kritikuar përkrahjen e shtetit për Ukrainën dhe për lidhjet me SHBA-në. /koha

Related posts

Sistemi energjetik ukrainas në prag të kolapsit pas sulmeve ruse

admin

​Lajçak nis sot vizitën në Kosovë

admin

Lajçak takohet sot me Vuçiqin në Serbi, nuk dihet se kur vjen në Kosovë

admin