RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Depërtimi i emigrantëve/ Braverman vizitoi kampin në Ruanda, firmoset marrëveshja e përditësuar – VIDEO

depertimi-i-emigranteve/-braverman-vizitoi-kampin-ne-ruanda,-firmoset-marreveshja-e-perditesuar-–-video

Sekretarja e Brendshme në Britani Suela Braverman ka nënshkruar një përditësim të marrëveshjes së qeverisë për emigrantët me Ruandën, duke e zgjeruar fushëveprimin e saj për “të gjitha kategoritë e njerëzve që kalojnë nëpër vende të sigurta dhe bëjnë udhëtime të paligjshme dhe të rrezikshme për në Mbretërinë e Bashkuar”.

Zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar po punojnë për të nisur fluturimet e dëbimit në Ruanda “deri në verë”, ka thënë një burim qeveritar për Sky News.

Një deklaratë e Zyrës së Brendshme tha se do të lejonte qeverinë të zbatonte projektligjin e ri të emigracionit të paligjshëm, pasi kjo do të nënkuptonte se ata që vijnë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, të cilët “nuk mund të kthehen në vendin e tyre”, do të jenë “në fushëveprim për t’u zhvendosur në Ruanda”.

Burimi i qeverisë tha se do të “mbyllte të gjitha zbrazëtitë” për ata që mbërrijnë ilegalisht, përfshirë ata që pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne. Braverman përshëndeti forcimin e partneritetit të emigracionit të Mbretërisë së Bashkuar ndërsa vizitoi kryeqytetin e Ruandës, ku u takua me Presidentin e vendit Paul Kagame dhe ministrin e vendit për punët e jashtme dhe bashkëpunimin ndërkombëtar, Vincent Biruta.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar planifikon të dërgojë dhjetëra mijëra emigrantë më shumë se 4,000 milje larg në Ruanda si pjesë e një marrëveshjeje prej 120 milionë paundësh të rënë dakord me Ruandën vitin e kaluar. Askush nuk e ka bërë ende udhëtimin. /dosja

Related posts

Rusia bllokon deklaratën përfundimtare të konferencës për shqyrtimin e traktatit bërthamor

admin

Nis ceremonia e betimit të kryetarit të ri të Mitrovicës së veriut, Erden Atiq

rezart morina

Ushtria izraelite bombardon spitalin Indonezian në Gaza, vriten 12 palestinezë

admin6