RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

OKB: Numri i gazetarëve të vrarë deri tani në rritje

okb:-numri-i-gazetareve-te-vrare-deri-tani-ne-rritje

Pas disa vitesh rënie të njëpasnjëshme, numri i gazetarëve të vrarë në mbarë botën u rrit në 86 vitin e kaluar nga 55 në 2021, një rritje prej 36%, raportoi organizata kulturore e Kombeve të Bashkuara UNESCO.

Më shumë se gjysma e vrasjeve ndodhën në Amerikën Latine dhe Karaibe, me shumicën e punonjësve të mediave të vrarë në Meksikë, të ndjekur nga Ukraina dhe Haiti.

“Autoritetet duhet të dyfishojnë përpjekjet e tyre për t’i dhënë fund këtyre krimeve dhe për të siguruar që autorët të dënohen, sepse indiferenca është një faktor kryesor në këtë klimë dhune,” theksoi Drejtoresha e Përgjithshme e UNESCO-s Audrey Azoulay.

”Numri i punonjësve të mediave të vrarë në fakt është ulur nga viti 2018 në 2021 dhe tani është rritur ndjeshëm përsëri”, theksoi ai.

Gjysma e gazetarëve nuk u vranë duke bërë punën e tyre, por gjatë udhëtimit ose në shtëpitë e tyre, tha UNESCO. Kjo tregon se nuk ka vend të sigurt për gazetarët edhe në kohën e lirë, thuhet në raport.

Related posts

Begaj, Nikolla dhe Rama mesazhe urimi për Kurban Bajramin

admin

BE vendos sanksione të reja ndaj Iranit

admin

Përfundon transferimi i ushtarëve turq në Kosovë

admin