RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Droga vinte nga Shqipëria e Turqia, 17 të arrestuar në Itali, mes tyre dhe shqiptarë

droga-vinte-nga-shqiperia-e-turqia,-17-te-arrestuar-ne-itali,-mes-tyre-dhe-shqiptare

Policia italiane ka shkatërruar një grup kriminal që merrej me shpërndarjen e lëndës narkotike ku për pasojë 17 persona kanë rënë në pranga, mes tyre dhe shqiptarë.

Mediat raportojnë se hetimet të nisura në vitin 2021, bënë të mundur goditjen e një bande kriminale me strukturë të veçantë e dedikuar trafikut të sasive të mëdha të heroinës, por edhe kokainës dhe hashashit.

Grupi shqiptar sipas mediave italiane kishte një organizim me ndarje rolesh, i cili ishte i ngarkuar me mbajtjen e kontakteve me furnitorët dhe klientët, si dhe marrjen e sasive të mëdha të heroinës direkt nga Shqipëria dhe Turqia.

Në përfundim të operacionit janë sekuestruar 25 kilogramë heroinë, 33 hashash, 134 gramë kokainë dhe gati 200 mijë euro cash si të ardhura të veprimtarisë së paligjshme. /euronews

Related posts

Policia franceze arrestoi mbi 1.300 persona në natën e katërt të protestave të dhunshme

admin

Shkollat pa plane evakuimi dhe kontroll

rezart morina

Bota hyn në 2023 pas vitit të luftërave, katastrofave natyrore, Kupës së Botës në Lindjen e Mesme

admin