RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan: Eksportet e Turqisë arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në vitin 2022

erdogan:-eksportet-e-turqise-arriten-nivelin-me-te-larte-te-te-gjitha-koherave-ne-vitin-2022

Eksportet e Turqisë arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave me 254,2 miliardë dollarë në vitin 2022, njoftoi sot presidenti Recep Tayyip Erdoğan, duke shpalosur të dhënat paraprake, raporton Anadolu Agency (AA).

Pavarësisht sfidave globale, shifrat e eksporteve u rritën me 12,9 për qind nga një vit më parë, tha Erdoğan në një konferencë shtypi në Stamboll.

“Qëllimi ynë është të sigurojmë që Turqia të zërë vendin e saj në mesin e dhjetë vendeve me eksportet më të mëdha në botë”, tha ai.

Presidenti turk nënvizoi se eksportet e vendit në lira turke arritën në afro 350 miliardë lira turke (19 miliardë dollarë) vitin e kaluar.

“Numri i vendeve dhe rajoneve në të cilat ne eksportojmë me monedhën tonë kombëtare ka arritur në 197”, shtoi Erdoğan.

Related posts

Brazil, gjykata e lartë urdhëron hetim ndaj Bolsonaros për trazirat

admin

Rama: Pa presidentin e Turqisë nuk do të kishim pasur vaksina

admin

Gjendet pa shenja jete gjilanasi, dyshohet se persona të panjohur e grabitën dhe e lënduan

admin