RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Erdoğan: Zgjatja e luftës Rusi-Ukrainë do të rrisë rreziqet, duhet të ringjallen bisedimet diplomatike

erdogan:-zgjatja-e-luftes-rusi-ukraine-do-te-rrise-rreziqet,-duhet-te-ringjallen-bisedimet-diplomatike

Presidenti Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi bisedë telefonike me presidentin rus Vladimir Putin, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas një njoftimi të Drejtorisë së Komunikimeve të Presidencës turke, në bisedë u diskutuan çështjet rajonale, veçanërisht marrëdhëniet Turqi-Rusi dhe zhvillimet rreth korridorit të drithit.

Gjatë bisedës, Erdoğan ka falënderuar presidentin rus Putin për qëndrimin e tij konstruktiv në lidhje me zgjatjen 120-ditore të Marrëveshjes së Istanbulit për eksportet e drithërave.

Duke thënë se zgjatja e luftës Rusi-Ukrainë do të rrisë rreziqet dhe për këtë arsye bisedimet diplomatike duhet të ringjallen, Erdoğan tha se kontaktet e shefave të inteligjencës ruse dhe amerikane në Turqi luajnë rol kyç në parandalimin e një përshkallëzimi të pakontrolluar në terren.

Duke shprehur kënaqësi për propozimin e presidentit rus Putin për krijimin e një qendre gazi natyror në Turqi, Erdoğan ka theksuar se ekipet do të bëjnë vlerësimet e nevojshme teknike, ligjore dhe tregtare për të arritur qëllimet e përbashkëta sa më shpejt të jetë e mundur.

Presidenti Erdoğan gjithashtu ka falënderuar homologun rus për ngushëllimet e tij për sulmin terrorist të së dielës në Istanbul.

Related posts

Anijet e Kinës hyjnë në ujërat territoriale të Japonisë

admin

Ministri i jashtëm i regjimit sirian në Arabinë Saudite, vizita e parë që nga viti 2011

rezart morina

Abazoviq tregon gatishmëri të japë dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Malit të Zi

admin