RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Finlanda nuk do ta klasifikojë COVID-19 si “sëmundje të rrezikshme infektive”

finlanda-nuk-do-ta-klasifikoje-covid-19-si-“semundje-te-rrezikshme-infektive”

Finlanda njoftoi se nuk do ta klasifikojë COVID-19 si “sëmundje të rrezikshme infektive” për arsye se janë zvogëluar rastet dhe vdekjet e shkaktuara nga COVID-19 ndërsa vaksinat kanë qenë të suksesshme, transmeton Anadolu.

Në njoftimin nga Ministria e Çështjeve Sociale dhe të Shëndetësisë të Finlandës u bë e ditur se janë bërë ndryshime në dekretin qeveritar lidhur me sëmundjet infektive.

Në këtë drejtim, COVID-19 nuk do të klasifikohet si “sëmundje e rrezikshme infektive”, por si “sëmundje infektive që po monitorohet”.

“Në nivel global, numri i rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19 po shënon rënie që nga fillimi i këtij viti. Vaksinat vazhduan të jenë efektive kundër llojeve të mutacionit të virusit dhe shkalla e vaksinimit në popullatën finlandeze është shumë e mirë. Asnjë masë kufizuese nuk zbatohet më”, thuhet në njoftim.

Vendimi i Qeverisë së Finlandës do të zbatohet duke filluar nga nesër.

Related posts

55 vjeçarja, u shpëtua pas 122 orësh nga rrënojat

admin

Erdoğan: Izraeli përpiqet të thyejë shpirtin e popullit të Gazës duke bombarduar qëllimisht spitalet

wpuser

Rritet në 12 numri i të vdekurve nga tërmeti në Pakistan dhe Afganistan

rezart morina