RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Forcat izraelite kërkojnë për sulmuesin e dyshuar pas sulmit – VIDEO

forcat-izraelite-kerkojne-per-sulmuesin-e-dyshuar-pas-sulmit-–-video

Vrasja e një ushtari izraelit gjatë të shtënave në një postbllok në Jerusalemin Lindor vjen pasi katër palestinezë u vranë në 24 orët e fundit.

Forcat izraelite të sigurisë janë në kërkim të një të armatosuri të dyshuar në lidhje me vrasjen e një ushtari 18-vjeçar izraelit në një pikë kontrolli në Jerusalemin Lindor të pushtuar.

Ushtria izraelite të dielën e identifikoi ushtarin si 18-vjeçarin Noa Lazar. Ai shtoi se tre ushtarë të tjerë u plagosën, njëri në gjendje të rëndë.

Të shtënat e së shtunës në pikën e kontrollit në kampin palestinez të refugjatëve Shuafat në Jerusalemin Lindor të pushtuar erdhi pasi forcat izraelite vranë katër adoleshentë palestinezë në 24 orët e fundit mes bastisjeve thuajse ditore izraelite në territoret palestineze.

Më shumë se 114 palestinezë janë vrarë nga Izraeli që nga fillimi i vitit në Bregun Perëndimor të pushtuar në dhunën më vdekjeprurëse në shtatë vjet.

Kombet e Bashkuara paralajmëruan të shtunën se “shtimi i dhunës” në territorin e pushtuar palestinez po “ushqente një klimë frike, urrejtjeje dhe zemërimi”.

Policia izraelite tha se i armatosuri i dyshuar u dërgua në pikën e kontrollit nga një bashkëpunëtor. Ai doli nga makina, hapi zjarr dhe vrapoi në kamp ndërsa shoferi u largua me shpejtësi.

Forcat izraelite kanë kryer bastisje, duke vrarë palestinezë, në Bregun verior Perëndimor, kryesisht në Jenin dhe Nablus, ku rezistenca e armatosur palestineze po bëhet më e organizuar dhe janë formuar grupe të reja luftëtarësh.

Related posts

Putin dhe Sisi inauguruan një termocentral bërthamor në Egjipt

admin

Joe Biden shpall rregulloren më të rreptë mbi emetimet e gazrave nga automjetet për të përshpejtuar kalimin e industrisë së automobilave drejt makinave elektrike

admin

Gaza, rritet në 28.775 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite

admin6