RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëTurqi

Futbollisti i Beşiktaş-it, Josef de Souza viziton të riun Arda, i cili u shpëtua 128 orë pas tërmetit

futbollisti-i-besiktas-it,-josef-de-souza-viziton-te-riun-arda,-i-cili-u-shpetua-128-ore-pas-termetit

Futbollisti i klubit turk Beşiktaş, Josef de Souza vizitoi sot në spital të riun 13-vjeç Arda Can Ovun, i cili u shpëtua 128 orë pas tërmetit nën rrënojat e një ndërtese në Hatay të Turqisë, raporton Anadolu.

Arda pasi u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese në Antakya u transferua në spitalin e qytetit në Adana, ku sot pati një vizitë befasuese.

Futbollisti brazilian Josef de Souza vendosi t’i bëjë një surprizë 13-vjeçarit, i cili është tifoz i denjë i skuadrës “bardh e zi” të Istanbulit. Arda u befasua shumë, por me buzëqeshje në fytyrë. Gëzimi më i madh ishte kur lojtari i tij i preferuar i dhuroi fanellën e nënshkruar të Beşiktaş-it.

“Të uroj. Ti je hero i vërtet. Ti je hero i kombit turk. Të gjithë e dinë se sa i fortë je. Kam kënaqësinë e madhe që bëj foto me ty. Të dëshiroj shërim të shpejtë”, tha Josef de Souza gjatë bisedës me Arda-n.

Arda në bisedën me gazetarët e Anadolu ndau momente të kaluara nën rrënojat në Hatay. Ai tha se në 5-katëshen e shembur kishte jetuar me nënën, babanë dhe tre vëllezërit e tij.

“Isha i bllokuar, përpiqesha të largoja gurët ku ishte bllokuar koka e vëllait. Ambient i errët, nuk shihej asgjë. Ishte ftohtë, isha i uritur dhe i etur. Nuk e dija se kisha kaluar gjashtë ditë nën rrënoja, unë mendoja se ishin një apo dy ditë. Kur më nxorën thash: ma shpëtuan jetën”, tregon Arda.

Related posts

Çdo katër sekonda një person vdes nga uria

admin

OKB dënon sulmin ajror në Sudan ku humbën jetën 22 persona

rezart morina

Sa kushton udhëtimi me tren mes Mekës dhe Medinës?

admin