RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gazprom rikthen eksportet e gazit në Itali

gazprom-rikthen-eksportet-e-gazit-ne-itali

Gjiganti rus i energjisë, Gazprom, ka thënë të mërkurën se do të rikthejë eksportet e gazit përmes Austrisë, kryesisht në Itali.

Kompania ka vendosur të rikthejë furnizimet, pas pezullimit të tyre në fundjavë, duke cituar disa sfida me rregullatorët.

Gazprom ka thënë se vetë ajo dhe konsumatorët italianë, kanë gjetur zgjidhje për shitjen e gazit, pas disa ndryshimeve në rregulloret e Austrisë.

Kompania e kontrolluar nga Kremlini, ka njoftuar të shtunën për pezullim të eksportit të gazit përmes Austrisë, pasi një operator i rrjetit nuk i ka dhënë Gazpromit konfirmim për transport.

Qeveria e Austrisë ka thënë se Gazpromi nuk i ka nënshkruar kontratat e nevojshme.

Sasia e gazit rus që hyn në Itali tani përbën 10 për qind të importit total të shtetit, në krahasim me 40 për qind vite më parë, ka thënë për agjencinë e lajmeve Reuters, një burim në njohuri me këtë situatë.

Sipas tij, Italia ka rritur sasinë e gazit që importon nga Algjeria dhe vendet nordike.

Gazprom ka zvogëluar në mënyrë të konsiderueshme sasinë e gazit që çon në Bashkimin Evropian, duke përmendur nevojën e punimeve në gazsjellës.

Perëndimi e konsideron këtë veprim si hakmarrje ndaj sanksioneve që i janë vënë Moskës për nisje të luftës së Rusisë në Ukrainë më 24 shkurt.

Presidenti rus, Vladimir Putin e quan luftën si “operacion special ushtarak” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Perëndimi është përgjigjur ndaj Rusisë, duke goditur ekonominë e këtij shteti me sanksione të ashpra.

Si pasojë e luftës kanë vdekur mijëra persona dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre. /rel

Related posts

Putin vëzhgon nga afër stërvitjet ushtarake me Kinën

admin

Urdhërohet tërheqja nga tregu e të gjitha produkteve “Wudy”

admin

Krizë për anesteziologë dhe infermierë në Kosovë

admin