RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irani goditet nga një tërmet 5,6 ballësh

irani-goditet-nga-nje-termet-5,6-ballesh

Një tërmet me magnitudë 5,6 ballë goditi qytetin Khoy në provincën iraniane të Azerbajxhanit Perëndimor, afër kufirit me Turqinë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Autoriteti Turk i Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) përmes një njoftimi në faqen e internetit bëri të ditur se tërmeti goditi rajonin në orën 03:21 të mëngjesit sipas kohës lokale.

Tërmeti ndodhi në një thellësi prej shtatë kilometrash dhe u ndje në provincat juglindore të Turqisë Van dhe Hakkari.

Deri më tani raportohet se janë plagosur 276 persona.

Irani ndodhet në një zonë aktive sizmike dhe ka regjistruar shumë tërmete katastrofike në të kaluarën.

Tërmeti më shkatërrues që ka goditur vendin në historinë e fundit ndodhi në vitin 2013, kur të paktën 34.000 njerëz vdiqën në qyt

Related posts

Kurti tregon kur fillon e kur pritet të përfundojë zbatimi i katër hapave për depërshkallëzimin në veri

admin

Katër persona të vdekur nga stuhitë në Kroaci, Bosnje dhe Slloveni

admin

Dhjetë persona të arrestuar, dyshohen për keqpërdorime bankare

admin