RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjenerali Nguema betohet si president kalimtar i Gabonit pas grushtit të shtetit

gjenerali-nguema-betohet-si-president-kalimtar-i-gabonit-pas-grushtit-te-shtetit

Gjenerali Brice Oligui Nguema u betua si president i përkohshëm i Gabonit sot, duke u zotuar të “ruajë arritjet e demokracisë dhe lirive themelore” pas grushtit të shtetit të javës së kaluar, raporton Anadolu.

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese e udhëhoqi betimin në Pallatin Presidencial në kryeqytetin Libreville.

Nguema, kreu i Komitetit për Tranzicionin dhe Rivendosjen e Institucioneve (CTRI), formacion i formuar pas grushtit të shtetit, u betua për zbatimin e një “karte tranzicioni”.

Ai u zotua të mbështesë dhe të zbatojë kartën e tranzicionit dhe ligjin dhe të kryejë detyrat e tij në “interesin më të mirë të popullit” duke bërë çdo përpjekje për “realizimin e unitetit kombëtar”.

“Betohem përpara Zotit dhe popullit të Gabonit që të ruajë me besnikëri regjimin republikan, të respektoj dhe të zbatoj statutin e tranzicionit dhe ligjin”, tha ai.

Ai tha se gabonezët “thjesht kërkuan që të drejtat e tyre të garantoheshin” dhe se ushtria kishte zgjedhje ose të vriste gabonezët që kishin demonstruar, ose të kryente grusht shteti.

Ushtria gaboneze zgjodhi të ishte “në anën e popullit dhe lirisë” në vend të “shtypësit” si gjenerali De Gaulle i Francës, tha Nguema në fjalimin e tij inaugurues.

Ai u zotua se kushtetuta e re e vendit do të miratohet nëpërmjet një referendumi.

Megjithatë, ai nuk saktësoi se sa do të zgjasë tranzicioni dhe kur kjo qeveri kalimtare do të mbajë zgjedhje të drejta dhe të lira në vend.

Ai njohu praninë e disa personaliteteve të ish-shumicës qeverisëse dhe opozitës në ceremoni.

Udhëheqësit e grushtit të shtetit njoftuan të shtunën rihapjen e menjëhershme të kufijve të vendit, të cilët ishin mbyllur pas grushtit të shtetit të kësaj jave që rrëzoi presidentin Ali Bongo Ondimba.

Të premten, Nguema u takua me diplomatë dhe përfaqësues të shoqërisë civile për t’i informuar ata mbi reformat në vazhdim që synojnë ndërtimin e një “demokracie të fortë dhe përmirësimin e qeverisjes në mënyrë që të përmirësohet jeta e gabonezëve”.

Nguema, djali i një oficeri ushtarak, është shkolluar në Akademinë Ushtarake Mbretërore në Meknes të Marokut.

Ai ishte një nga ndihmësit e Bongos përpara se të gradohej komandant në Gardën Republikane të ish-presidentit Omar Bongo në vitin 2009.

Pasi presidenti i rrëzuar mori pushtetin në vitin 2009, ai u postua në misionet diplomatike në Marok dhe Senegal. Ai u kthye një dekadë më vonë për të komanduar gardën.

Të mërkurën e kaluar, një grup oficerësh të lartë të ushtrisë gaboneze u shfaqën në televizionin kombëtar dhe deklaruan se kishin marrë pushtetin.

Hapi erdhi menjëherë pasi Qendra Zgjedhore e Gabonit konfirmoi se presidenti aktual Ali Bongo fitoi zyrtarisht një mandat të tretë si president me 64,27 për qind të votave.

Bongo kishte qenë në pushtet për më shumë se një dekadë.

Gaboni është vendi i fundit afrikan që u përball me grusht shteti ushtarak pas Nigerit muajin e kaluar dhe Malit në 2022.

Related posts

Kievi pretendon se Rusia ka përdorur armë të ndaluara kimike

admin

Përfundon Samiti i BE-së, realizohet fotografia e përbashkët e liderëve

admin

Bashkimi Evropian dhuron 1 miliard euro ndihmë për Ukrainën

admin